Które książki pomogą dobrze napisać maturę z chemii

anna matura z chemii

Matura z chemii to jeden z najtrudniejszych egzaminów, jakie czekają w szkole średniej. Nie jest ona co prawda obowiązkowa, ale jest ona kluczowa z perspektywy wielu uczelni. Dotyczy to zwłaszcza politechnik albo uniwersytetów medycznych. Nie zawsze można liczyć na nauczycieli, gdzie przydają się również dodatkowe źródła wiedzy. Które książki sprawią, że matura z chemii będzie jedynie formalnością?

Matura z chemii na poziomie podstawowym

Matura podstawowa znacząco różni się od wersji rozszerzonej. Do zdania powinny wystarczyć podręczniki, które przerabia się na lekcjach. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie z nich stoją na jednakowo wysokim poziomie. Warto zajrzeć czy uwzględniają one różne zadania maturalne. Matura z chemii opiera się głównie na liczeniu, gdzie teoria jedyna wspomaga proces nauki. Na końcu każdego rozdziału powinny znaleźć się różne ćwiczenia, które utrwalają zdobytą wiedzę. Liczenie liczby moli albo przerabianie podstawowych procesów chemicznych to podstawa każdej matury podstawowej.

Egzamin na poziomie rozszerzonym

Matura z chemii na poziomie rozszerzonym to już znacznie wyższy poziom trudności. Istnieją specjalne wersje podręczników, które skupiają się na bardziej zaawansowanych zadaniach. Są one używane również w szkołach, jeśli w danej klasie przerabia się rozszerzony zakres materiału. Dotyczy to profili chemiczno-biologicznych albo technicznych. Jeśli dziecko decyduje się na maturę rozszerzoną będąc w klasie, która przerabia chemię jedynie na poziomie podstawowym – musi postarać się o dodatkowe materiały.

Pomocne w nauce chemii są różne repetytoria. Jest to rodzaj podręczników, które opierają się wyłącznie na zadaniach maturalnych. Trzeba jednak pamiętać, żeby kupić ich wersję rozszerzoną. Jeśli chce się zdać maturę z wysokim wynikiem trzeba być również oczytanym. Warto czytać książki popularnonaukowe na tematy typowe chemiczne. Będzie to przydatne nie tylko w kontekście matury. Zdobyta wiedza przyda się również na samych studiach i w przyszłej karierze zawodowej.

You May Also Like..

Matura z chemii w szkole średniej

Chemia jest przedmiotem, który stanowi jedną z opcji, jakie można zdawać na maturze. Matura z chemii jest wyzwaniem, które stanowi […]

Matura z chemii- przygotowanie

Matura nadciąga wielkimi krokami. Oznacza to czas, kiedy można sprawdzić swoją wiedzę oraz udowodnić sobie, że wiele się już potrafi. […]